- 10 %
V sklade
V sklade

Aditívum je určené na použitie v:

 • neprepĺňaných benzínových motoroch s objemom do 1,6 litra. Pre motory s inými charakteristikami sa používa zloženie “Active PLUS”;
 • 2-taktné motory motorových vozidiel: mopedy, vyžínače, reťazové píly, prívesné motory, iné náradie a vozidlá s dvojtaktnými motormi.

Aditívum obnovuje obnovuje trecie plochy, chráni ich pred opotrebovaním, vďaka čomu:

 • znižuje spaľovanie oleja;
 • zvyšuje výkon a zrýchlenie;
 • znižuje objem výfukových spalín;
 • obnovuje a vyhladzuje kompresiu;
 • znižuje spotrebu paliva;
 • predlžuje životnosť motora 2-2,5 krát;
 • znižuje riziko poškodenia v prípade núdzovej straty oleja;

Tribotechnické aditívum nereaguje s motorovými olejmi, nemení ich vlastnosti a charakteristiky, vhodná pre všetky druhy motorových olejov.

APLIKÁCIA

Tribotechnické aditívum- prísada do motorového oleja Atomium Active STANDARD je určená na ošetrenie benzínových motorov bez turba s pracovným objemom menším ako 1,6 litra a objemom oleja menším ako 5 litrov. Zloženie v motorovom oleji vytvára podmienky na vytvorenie špeciálnej ochrannej vrstvy na trecích plochách, ktoré sa objavili v dôsledku používania motora. Táto vrstva je pevnejšia ako bežný povrch a vďaka svojej poréznej štruktúre je schopná udržať hustý olejový film. Čím silnejšie je trenie, tým vyššie je zaťaženie na lokálnych povrchových kontaktoch, tým aktívnejšia je konštrukcia novej vrstvy. Postupným vyrovnávaním povrchov a zhutňovaním olejového filmu klesá frekvencia a sila dotyku dielov, zastavuje sa tvorba vrstvy. Obnova opotrebovaných oblastí vedie k optimalizácii trecích medzier a zvýšená schopnosť povrchu zadržiavať olej umožňuje, aby motorový olej lepšie zvládal svoje funkcie. V rôznych častiach motora to vedie k množstvu pozitívnych zmien v prevádzke:

 • Kompresia vo valcoch sa zvyšuje a vyrovnáva, čo zvyšuje úplnosť spaľovania paliva a znižuje jeho spotrebu, zlepšuje záber.
 • Spotreba oleja sa znižuje „na výpary“, pretože sa znižuje jeho prienik do spaľovacej komory.
 • Tlak oleja v systéme sa normalizuje obnovením čerpadla.
 • Zmizne „cvakanie“ hydraulických kompenzátorov.
 • Hluk a vibrácie sú znížené.
 • Pri bežiacom motore sa znižuje dymivosť.
 • Zníženie trenia uľahčuje prevádzku motora a výrazne spomaľuje ďalšie opotrebovanie, čo vedie k zvýšeniu životnosti motora o 2-2,5 krát.
 • Schopnosť ochrannej vrstvy udržať olejový film aj pri dlhom voľnobehu uľahčuje štartovanie motora najmä v mrazoch a chráni aj pred opotrebovaním pri prehrievaní oleja pri dlhých zápchach.
 • V nových automobiloch aditívum urýchľuje zábeh dielov, znižuje opotrebovanie, čím sa dlhodobo zachovávajú výkonové charakteristiky nového motora.
 • Podrobne je princíp fungovania aditíva, vplyv na činnosť rôznych uzlov a typické aplikácie popísané na produktovej stránke na atomium.eu

Spôsob použitia

Tribotechnické aditívum – prísada do motorového oleja Atomium Active STANDARD je vhodná na ošetrenie maloobjemových benzínových motorov osobných automobilov, ako aj na ošetrenie 2-taktných motorov ako: motocyklov, vyžínačov, reťazových píl, prívesné motory a pod.

Pred použitím je potrebné obsah fľaštičky dôkladne pretrepať, aby sa účinná zložka vo forme sivozelenej zrazeniny rozprestrela po celom objeme fľaštičky.

OŠETRENIE MOTORA

Úplné ošetrenie bude vyžadovať 2 alebo 3 etapy.

Pridanie aditíva do motorového oleja môže vykonať každý majiteľ automobilu na akomkoľvek osobnom automobile nezávisle. Je však dôležité venovať pozornosť bodom návodu priloženého ku každej fľaštičke prípravku, aby fungoval čo najefektívnejšie.

Štandardný postup ošetrenia je nasledujúci:

 • 1 fľaša aditíva sa pridáva do oleja približne 1000 kilometrov pred plánovanou pravidelnou výmenou oleja.
 • Ďalšia fľaša sa pridáva po výmene do čerstvého oleja a funguje tam počas celej medziservisnej prevádzky.
 • Pri autách s najazdenými viac ako 50 000 km sa na dosiahnutie maximálneho efektu regenerácie dôrazne odporúča pridať zmes po 3. krát po ďalšej výmene oleja.

Úplné ošetrenie motora sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy:

OŠETRENIE U 2-TAKNÝCH MOTOROV

Zahrejte a vypnite motor.

 • Obsah fľaše dôkladne premiešajte tak, aby sa sediment na dne rozdelil po celom objeme tekutiny.
 • Nalejte aditívum do palivovej nádrže v množstve 3 ml na 1 liter paliva*.
 • Naštartujte motor na 10-15 minút.

Pridajte aditívum podľa rovnakého postupu pri každom tankovaní paliva do motora počas ďalších 5-6 hodín.

Asi 20 hodín používajte bežné palivo a potom ošetrenie zopakujte, pričom aditívum pridajte pri každom tankovaní na ďalších 5-6 hodín.

* Palivo – v závislosti od mazacieho systému to môže byť čistý benzín alebo zmes benzínu a oleja.

 

DOPLŇUJÚCE INFORMÁCIE

Obnova trecích plôch, aditívum do motorového oleja – tribotechnická zmes Active STANDARD vracia časti motora do pôvodného stavu, čo zlepšuje ich funkčnosť a umožňuje, aby sa motor vrátil k nominálnym výkonovým charakteristikám s najazdenými kilometrami. Konštrukcia motora neovplyvňuje účinnosť zloženia, pretože ovplyvňuje iba trecie páry. Aditívum sa môže použiť najmä:

NA ZVÝŠENIE KOMPRESIE

Obnova vnútorného povrchu valcov zlepšuje lícovanie kompresných krúžkov. To zvyšuje a vyrovnáva kompresiu. To zlepšuje spaľovanie paliva a znižuje jeho spotrebu. Zvýšenie hydraulickej hustoty zostavy piestny krúžok – valec zároveň zabraňuje vniknutiu oleja do spaľovacieho priestoru a znižuje jeho spotrebu. Zníženie prieniku plynov do kľukovej skrine zachováva vlastnosti motorového oleja a umožňuje mu pracovať dlhšie.

PRE AUTÁ S VYSOKÝM NÁJAZDOM

Obnova CPG, vačkových hriadeľov, ventilových tyčí, hrdiel kľukového hriadeľa a iných trecích jednotiek predlžuje životnosť motora s vysokým počtom najazdených kilometrov a zlepšuje jeho vlastnosti.

NA OBNOVU HYDRAULICKÝCH KOMPENZÁTOROV

Obnova povrchu piestov hydraulických kompenzátorov normalizuje tlak oleja a vracia mu jeho funkčnosť.

NA ČISTENIE MOTORA

Tribokompozícia pomáha čistiť trecie plochy od tvrdých usadenín a usadenín laku. V prvej fáze ošetrenia sa odporúča použiť jemné preplachovanie olejového systému na čistenie kanálov, trysiek a iných prvkov systému. V internetovom obchode ATOMIUM.sk je možné zakúpiť aj prípravok na jemné preplachovanie ENGINE FLUSH.

Tribotechnické zloženie prispieva k bezpečnej obnove funkčnosti piestnych krúžkov, z dôvodu mechanického čistenia usadenín, ak je ešte zachovaná ich čiastočná pohyblivosť. Na čistenie úplne stacionárnych krúžkov bude aditívum neúčinné.

PREDĹŽENIE ŽIVOTNOSTI MOTORA

Princípom fungovania tribokompozície je obnovenie trecích plôch. Vďaka tomu dosiahnuté zlepšenia v prevádzke uzlov majú pozitívny vplyv na činnosť celého motora. Zvyšuje sa úplnosť spaľovania paliva, znižuje sa množstvo znečistenia vo výfukových plynoch, čím sa predlžuje životnosť prídavných spaľovacích zariadení paliva, znižuje sa znečistenie v spaľovacom priestore, čo je dobré pre vstrekovače a ventily.

O ďalších prípadoch použitia tribotechnického aditíva „Active STANDARD“ sa dozviete na stránke produktu www.atomium.eu

Váha
75 g