Ako na čistenie vnútorných povrchov motorov

Takpovediac srdcom každého automobilu je jeho motor. Bohužiaľ je stále ešte mnoho motoristov, ktorí a čistenie vnútorných povrchov motorov zabúdajú alebo mu nevenujú patričnú pozornosť. Iná skupina motoristov považuje kúpu špeciálnych prípravkov určených na čistenie vnútorných povrchov motorov za ďalšie zbytočné náklady súvisiace s výmenou oleja. Opomínajú tak fakt, že vplyvom používania sa motor zanáša usadeninami a nečistotami.

A pritom šetrné čistenie spaľovacieho motora, ktorému sa hovorí aj dekarbonizácia, je rozhodne viac ako na mieste, a to ako u benzínových, tak aj dieselových motorov. Vďaka vyčistenému motoru nedochádza okamžite po výmene nového oleja k jeho kontaminácii starým znečistením a usadeninami.

Čistenie vnútorných povrchov motora, ešte pred výmenou oleja, odporúča mnoho profesionálnych automechanikov a odborníkov na spaľovacie motory. Vďaka tomuto „čisteniu“ sa uvoľnia piestne krúžky aj hydraulické zdvihátka. Ako už bolo povedané čistenie alebo preplach vnútorných povrchov motora sa logicky vykonáva pred výmenou motorového oleja. Pri aplikácii preplachu dôjde k rozpusteniu karbónových usadenín a odstránia sa aj ďalšie nečistoty usadené v motore.


Na čistenie vnútorných povrchov motora od dlhodobých usadenín, odstránenie čierneho kalu i ďalších nečistôt je možné použiť prípravok na dlhodobé preplachovanie motora ATOMIUM A-PROHIM. Spomínaný preplach patrí do triedy „šetrných“ čističov, ktoré vyžadujú určitú dobu pôsobenia. Preto je potrebné tento preplach použiť respektíve pridať do olejového systému približne 200 kilometrov pred každou plánovanou výmenou oleja.


Preplach ATOMIUM A-PROHIM dokáže dôkladne rozpustiť nečistoty bez toho, aby sa vytvárali hrudky týchto nečistôt v oleji. Súčasne funguje tento prípravok ako prevencia pred opätovným usadzovaním nových nečistôt, pokiaľ budete pridávať preplach pred každou výmenou oleja. Šetrné čistenie vnútorných povrchov motora je vhodné najmä vtedy, ak ste údržbu automobilu zanedbávali či menili olej neskoro. Uvedené platí aj v prípade, že ste v predchádzajúcom období použili menej kvalitný olej alebo počas prevádzky automobilu dochádzalo k prehrievaniu a poruchám motora.

Preplach ATOMIUM A-PROHIM má mnoho pozitívnych účinkov, medzi ktoré patrí už spomínané šetrné rozpustenie usadenín a nečistôt v rôznych súčastiach a mechanizmoch motora. Ďalej zabraňuje ich opätovnému usadzovaniu v olejových kanáloch a umožňuje odstraňovať spomínané nečistoty pri vypúšťaní oleja. Okrem toho účinne čistí olejový systém pri prechode z jedného typu oleja na druhý a predlžuje životnosť nového oleja, čím poskytuje motoru lepšiu ochranu. Pri pravidelnom používaní je schopný postupne rozpúšťať usadeniny uhlíka a laku vzniknuté v dôsledku prehriatia oleja, zlého spaľovania paliva či úniku výfukových plynov v kľukovej skrini.


Preplach ATOMIUM A-PROHIM čistí aj piestne krúžky od uhlíka, obnovuje ich pohyblivosť a tesnenie. Pravidelná aplikácia preplachu počas niekoľkých cyklov prevádzky motorového oleja umožňuje dosiahnuť efekt odvíjania dekarbonizácie piestnych krúžkov, najmä pokiaľ je stále zachovaná ich minimálna pohyblivosť. Obnovenie normálnej prevádzky piestnych krúžkov zvyšuje a vyrovnáva kompresiu vo valcoch, čo je zásadné pre rovnomerný chod motora, úplné spaľovanie paliva a následné zníženie jeho spotreby. Normálne fungujúce piestne krúžky tiež znižujú pravdepodobnosť úniku plynu v kľukovej
skrini motora, čím zamedzujú skvapalneniu a oxidácii oleja a rozkladu prísad v ňom.

Ďalším jeho účinkom je, že čistí hydraulické kompenzátory, obnovuje pohyblivosť plunžra, čo vedie k eliminácii charakteristického klepania pri štartovaní motora a počas jeho prevádzky. Okrem spomínaného tiež veľmi účinne čistí ventilačný systém kľukovej skrine a obnovuje výkon ventilu PCV. Dlhodobé preplachovanie prípravkom ATOMIUM A-PROHIM nepôsobí nijako negatívne na súčiastky z gumových a kompozitných materiálov, ako sú tesnenia a upchávky.

Aplikácia preplachu prípravkom ATOMIUM A-PROHIM je pomerne jednoduchá. Ako na ňu?
Motor je nutné zahriať na prevádzkovú teplotu. Medzitým si nachystáme obsah nádoby s prípravkom ATOMIUM A-PROHIM a po dobu jednej až dvoch minút ju pretrepávame. Následne potom tento preplach vylejeme do plniaceho hrdla oleja. Bezodkladne po aplikácii je dôležité s automobilom 20 až 25 minút jazdiť v bežnej prevádzke. Po aplikácii preplachu a vyčistenia motora následne automobil používame až do tej doby, než nabehne ďalších cca. 200 km. Potom olej vymeníme za nový a kvalitný poprípade si
ho necháme vymeniť. V prípade, že bol existujúci olej už nadmerne znečistený a začne svietiť kontrolka oleja, je nutné ho okamžite vymeniť a nečakať, kým najazdíme spomínaných 200 km.

atomium.sk
Nekomentované
Odoslané v:
rády a návody