Pomocník nielen v letných horúčavách – Čistič ventilácie a klimatizácie Atomium Aprohim

Najmä v lete ale aj v zime je klimatizácia, vzduchotechnika, vykurovací systém aj interiér nášho vozidla doslova kolonizovaný a kontaminovaný až neuveriteľným množstvom zárodkov plesní, húb a škodlivých mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobovať závažné ochorenia respiračného traktu a celého organizmu. Medzi ďalšie negatívne prejavy týchto patogénov patrí slzenie očí, upchatý nos, dráždenie hrdla a kašeľ, ale aj mnohé kožné ochorenia či bolesti hlavy a únava, vrátane zníženej výkonnosti a pozornosti za volantom. Vzhľadom na tieto negatívne okolnosti dochádza aj k celkovému oslabeniu imunitného systému.

Kde sa tieto nebezpečné patogény v našich automobiloch berú?

Spory plesní a mikroskopických húb sú všadeprítomné. Mnohé baktérie či iné choroboplodné zárodky si prinesieme na podrážkach obuvi či na odeve. Pri dýchaní sa v podobe aerosólu a kvapôčok prenáša mnoho ďalších najmä respiračných agens. Jednoducho náš svet zdieľame s veľkým množstvom rôznych mikroorganizmov, ktoré v sebe aj celkom bežne hostíme. Problém nastáva vo chvíli, keď sa v nejakom vhodnom a priaznivom prostredí tieto patogény majú možnosť nekontrolovane množiť a prežívať. A tak sa neudržovaný klimatizačný systém stáva pre týchto nevítaných spolucestujúcich doslovným rajom.

Ruku na srdce, spomínate si, kedy ste naposledy čistili a hlavne dezinfikovali klimatizáciu a vzduchotechniku vo svojom vozidle? Ak áno, s najväčšou pravdepodobnosťou je to prinajmenšom už veľmi dlho. Pritom zápach nemusí byť jediným signálom, že vaša klimatizácia potrebuje vyčistiť a dezinfikovať. Veľakrát toľko obľúbená rôzne osviežovače vzduchu a aróma stromčeky môžu tento zápach iba prekryť. Cítiť sa vo svojom automobile bezpečne neznamená len dodržiavať dopravné predpisy či vyhlášky, ale aj udržiavať čistú klimatizáciu a vzduchotechniku.

Ako teda účinne vyčistiť a vydezinfikovať klimatizáciu vo vašom osobnom či nákladnom vozidle alebo dodávke? V zásade existujú dve možnosti.

V prvom prípade využite služby profesionálov, ktorí tieto služby ponúkajú. Špecialisti či automechanici v servise rozoberú niektoré prvky interiéru auta, aby sa dostali nielen do útrob ventilačného systému a klimatizácie ale aj k filtru. Ďalej, v závislosti od ich technického vybavenia, budú pokračovať v mechanickom čistení a dezinfekcii klimatizácie aj interiéru vozidla. Tento spôsob má svoje klady aj zápory. S najväčšou pravdepodobnosťou sa nebude jednať o službu, ktorá zaberie len pár minút. Navyše spomínaná služba vás príde, v rámci rodinného či firemného rozpočtu, na pomerne vyššiu obstarávaciu cenu.

V druhom prípade si môžete, za pomoci špeciálnych prípravkov, vyčistiť a vydezinfikovať ventilačný a klimatizačný systém sami. Kvalitných prípravkov na samočistenie klimatizácie v automobile je na trhu mnoho. K dostaniu sú v podobe peny alebo aerosólu. Nevýhodou v prípade peny je, že je často vyžadovaná čiastočná demontáž interiéru vozidla. Najvýhodnejším variantom ako vyčistiť a vydezinfikovať svojpomocne ventilačný a klimatizačný systém je preto obstaranie aerosólového rozprašovača.

K účinným a užívateľsky veľmi pohodlným prípravkom patrí napríklad aerosólový čistič ventilácie a klimatizácia predávaný pod značkou Atomium Aprohim. Jedná sa o aerosólovú nádobku, vo vnútri ktorej je kvapalina vytvorená podľa špeciálne vyvinutej a patentovanej receptúry. Hlavnou výhodou tohto typu čističa je, že ho možno iba umiestniť do kabíny a striekať so zapnutým ventilačným systémom. Nieje potrebné ho nikam špecificky smerovať ani demontovať interiér vozidla.

Spomínaný prostriedok obsahuje účinné dezinfekčné a čistiace látky. Obsiahnutý izopropylalkohol je silné antiseptikum, ktoré zabíja väčšinu baktérií. Samotný čistý alkohol však na dezinfekciu a čistenie nestačí. Jeho problémom je, že sa pomerne rýchlo odparuje a tak súčasťou čističa ventilácie a klimatizácie Atomium sú aj ďalšie účinné zložky.

Benzalkóniumchlorid vykazuje baktericídnu aktivitu napríklad proti stafylokokom, streptokokom, gramnegatívnym a anaeróbnym baktériám, hubám aj plesniam. Na zvýšenie aktivity benzalkóniumchloridu bola do zloženia lieku pridaná ďalšia zložka, ktorou je 2-fenylfenol. Táto zložka má baktericídne, tuberkulocídne, fungicídne a selektívne virucidné účinky. Jeho aktivita je zvýšená práve v prítomnosti už spomínaného izopropylalkoholu tiež obsiahnutého v produkte. A v neposlednom rade čistič klimatizácie obsahuje eukalyptový esenciálny olej. Vďaka aldehydom a flavonoidom v ňom obsiahnutým, má tento olej antibakteriálny a dezodoračný účinok.

K ďalším pozitívam čističa ventilácie a klimatizácie Atomium patrí, že upokojuje nervový systém, čo je dôležité najmä pre vodičov. Po jeho použití je možné po niekoľko dní cítiť v interiéri vozidla príjemnú vôňu eukalyptu.

Ak vás táto problematika zaujala, tak viac detailných informácií o čističi klimatizácie Atomium Aprohim nájdete aj na našom eshope, kde je tento čistič, jeho špecifické účinky a ďalšie informácie popísané viac ako podrobne.Zdroj: Atomium.cz
Ilustračné foto: unsplash.com

atomium.sk
Nekomentované
Odoslané v:
rády a návody